Denne kunden hadde pusset opp hele leiligheten i den gamle bygården og oppussing av kjøkkenet sto nå for tur. De kontaktet meg ettersom de vurderte om de skulle gjøre en veggendring mellom kjøkkenet og spisestuen og få et stort allrom, eller om de kun skulle pusse opp det gamle kjøkkenet. De ønsket også forslag til fargevalg samt forslag til kjøkkenleverandør.
Ønsker for nytt kjøkken og allrom kartlagt
Vi gikk gjennom alle ønsker og behov for ny planløsning. De ønsket å få mine vurderinger og forslag slik at de kunne snakke med snekkeren om hvilke muligheter de hadde for å åpne opp veggen og gjøre en veggendring. De så nemlig for seg et koselig allrom.
Slik så rommene ut før oppussing;

Ønskene var blant annet å beholde den store, gamle spisestuen, beholde plasseringen på vannet, de ønsket en peis, mulighet for å sitte godt og se på TV selv om de hadde TV-stue, en kjøkkenøy osv. De planla å selge leiligheten om noen få år så vi ble enige om at de da burde pusse opp slik at «de fleste» ville like kjøkkenet.
Hvor mye åpne opp?
Som alltid startet jeg med å tegne opp rommet i mitt tegneprogram, da er det lettere å se for seg mulighetene, – i alle fall for meg;

Og her et bilde med veggene mot kjøkkenet fjernet;

Jeg så flere alternative løsninger som kunne dekke alle behovene. Disse ble beskrev til kunden hvor jeg «tegnet og fortalte», og pekte på fordeler og ulemper med løsningene slik jeg så det. Da ble det forhåpentligvis enklere å vurdere disse alternativene. I min beskrivelse startet jeg med et tomt rom og gikk trinnvis gjennom valgmulighetene slik at de skulle få flest mulig ønsker og behov oppfylt.
De måtte blant annet tenke på om de ville utnytte pipa med en vedovn eller om de kunne ha en annen planløsning og velge en biopeis. Videre om de ville flytte dagens TV plassering eller ikke osv, osv. Med flere alternativer kunne de så gå gjennom eventuelle fordeler og ulemper slik de så det.
Her et par av alternativene de kunne tenke gjennom;

Veggendring og biopeis vil gi optimal løsning
De valgte å gå for en løsning med en biopeis på den andre siden av rommet. Da kunne de sitte både i en sofabenk men også i en godstol ved peisen. Mer inspirasjon om sittebenk laget av kjøkkenmoduler kan du lese om HER.

Fra sittebenken/spisesofaen er det oversikt mot TV samt peisen;

Og fra kjøkkenøya er det oversikt mot hele rommet. Ventilatoren kunne med hell være en benkeventilator slik at man slipper å ha noe i taket…

De hadde dermed en løsning de kunne ta med til snekkeren for å diskutere og sjekke om de kunne åpne opp hele veggen eller om de måtte la noe stå igjen. Dersom de åpnet opp hele veggen ville dette medføre endringer på takhimlingene i de to rommene også….
Usikkerheten rundt bærevegg eller ikke er ting jeg hadde tatt med i mitt forslag slik at uansett veggendring så kunne forslaget brukes 😉
Kunden fikk også noen tips og råd om fargevalg og hvordan de skulle få en helhet til resten av leiligheten som var nydelig oppusset. Samt tegninger de kunne ta med til utvalgt kjøkkenleverandør for å utforme kjøkkenet i detalj samt bestille.
Slik ser altså kjøkkenet ut før oppussing sett fra inngangen til stue;

Og slik vil det kunne bli etter oppussing sett fra samme synsvinkel (med benkeventilator)

En annen kunde som også ville gjøre endringer på veggen kan du lese mer om HER, HER eller HER.
Birgit 🙂